• Ates Ataseven

Korona Günleri

Updated: Apr 2, 2020

Günerdir evlerimizdeyiz...pek çoğumuz en azından. Arasına mesafe bırakmadan, virüs bize bir şey yapmaz anlayışındaki güruhu dışında tutarak söylüyorum. Sadece kendilerini risk altında bıraksalar itirazım olmazdı. Ancak hepimizi tehlikeye atıyorlar. Bu sosyologların uzun uzun yorum yapabilecekleri derin bir konu. Uzmanı olmadığım için sadece kendi görüşlerimi paylaşabilirim.Hatta görüşümü de değil, bir dileğimi paylaşarak bu kısmı geçmek istiyorum; "umarım bu süreçten sonra bir şekilde bu cehalet de son bulur!"


Yine uzmanı olmadığım halde bazı görüşlerimi -eğitim danışmanlığı mesleğinden aldığım güce de dayanarak- paylaşmak istiyorum. Sosyal bir memeli olan insanın bir birine temas etmeden, belirli seviyelerde sosyalleşmeden geçirmesi gereken çok zorlayıcı bir süreç deneyimliyoruz. Hepimiz için kesinlikle çok fazla bilinmezin olduğu bir süreç bu. Ne zaman bitecek? Bittikten sonra neler değişecek? İşlerimiz, hayatlarımız nasıl farklılaşacak? Tüm bunları şu an bilemiyoruz. Bu; her gun sosyal medyadan, WhatsApp gruplarından bir çok kirli mesaja maruz kaldığımız da bir süreç.


Fütürist olarak kendisini tanımlayan insanların yazdıklarına da biraz göz gezdirdim. Benim okuduklarım önemli değişimler olacağını ve uzun vadede bunun olumlu olma ihtimalinin daha fazla olduğunu öngörmüşler çoğunlukla.


Ben de umudumu kaybetmemeye çalışanlardanım. Bir çok komplo teorisine, bir çok söylentiye kulaklarımı kapatmaya çalışıyorum. Yaşanan bence de çok büyük değişimleri getirecek bir süreç. Ancak bence en çok iç dünyalarımızda değişim olacak. Ve umarım duygu ve düşüncelerimizde olacak bu değişimler bizi bugünden daha fazla sarıp sarmalayacak bir yere, bir toplumsal bilince evirir. Evlerimize tıkılı kaldığımız bu kısa süreçte daha da iyi anlamış olmamız gerekir ki, insanlar bir arada olmadıklarında oldukça savunmasız ve mutsuz bir canlıya dönüşüyorlar.


Bir birimizle konuşmaya, birbirimize destek olmaya, birbirimizden beslenmeye her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız var bence bu günlerde.


En sevdiğim konu olan "Temas" bu dönemde gönülden gönüle yaşanmalı. Ve her neye dönüşecekse hayatlarımız bir birimiz ile her zamankinden daha güçlü bağlarla temellenmeli.


Bu ilk blog yazımı kısa tutacağım, kendime yüksek sözle her gün söylediğim bir cümleyi tekrar ederek "yakında yeniden güzel günlerimiz olacak!"


23 views0 comments

Recent Posts

See All